Ahmet ÇOKYAŞAR Kimdir?

1941 Yılında Darende'nin Gökyar Mahallesi'nde dünyaya gelmiş olan Ahmet ÇOKYAŞAR, Darende'li Hacı Pir Oğullar'ından Hacı Mehmet Çavuş'un torunudur. Kendisi iki yaşında iken babası vefat edince dedesi tarafından büyütülen Ahmet ÇOKYAŞAR, ilkokul 3.sınıfa kadar Darende Nadir İlköğretim Okulu'na devam etmiş ve bu tarihten sonra gerek maddi sıkıntıların verdiği zor şartlar, gerekse manevi sorunlardan dolayı tahsilini yarım bırakmıştır.

Bu dönemlerde, Adana'da yaşayan amcasını ziyarete giden Ahmet Bey, Ceyhan'ın Mercimek Köyü'nde bulunan İbrahim Çavuş ile tanışır. Köyün içinde bakkal dükkanı olan İbrahim Çavuş'un ısrarla yanında kalıp birlikte çalışması teklifini kabul eden Ahmet Bey böylece ticaret ve iş hayatına ilk adımını atmış olur. Küçük yaşına rağmen Ahmet Bey'in dürüstlüğünden ve çalışkanlığından etkilenen İbrahim Çavuş 6 ay gibi kısa bir süre sonunda Ahmet Bey'e dükkan için ortaklık teklif eder ve Ahmet Bey amcasının da desteği ile İbrahim Çavuş'un dükkanına ortak olur.

1953 yılında İbrahim Çavuş ile ortaklığı bitiren Ahmet Bey Adana'nın İmamoğlu İlçesinde dayısı ile ortak dükkân açmış; 1961 yılında ise dükkânı Adana merkeze taşımış ve nalburiye işine yoğunlaşmıştır.

Yanına kardeşi Mehmet Bey'i de alan Ahmet Bey, işlerin büyümesi doğrultusunda 1969 yılında işi İstanbul'a nakletmeyi gerekli görmüş ve İstanbul'da bir mağaza kiralayıp faaliyetine buradan devam etmiştir. 1973 yılında ÖZYAŞAR TEL ve GALVANİZLEME San. A.Ş. kurulmuş ve acil satılık bir tel ve çivi fabrikasının satın alınması ile Ahmet Bey ticaretin yanında sanayicilik yaşamına da adım atmıştır.

Birkaç yıl sonra işleri toparlayınca Adana'daki işleri başkalarına devredip dayısını ve kardeşini de İstanbul'a çağıran Ahmet Bey, 1983 yılında alüminyum profil üreten bir fabrikayı devir alarak DEMSAŞ METAL Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında çalıştırmaya başlatmıştır. Günümüzde DEMSAŞ, alüminyum profil imalatında ülkemizin önde gelen firmaları arasında yer almaktadır.

2000 yılında Adana'da ÇOKYAŞAR TEL ÖRME ve DOKUMA, TEL GALVANİZLEME, ÇİVİ San ve Tic. A.Ş: üretime başlamıştır. Grup firmalarının arasına 2006 yılında ALFA METAL ALUMİNYUM San. ve Tic. A.Ş., 2008 yılında ise ÇOKYAŞAR HALAT MAKİNA TEL GALVANİZLEME (satın alma yöntemi ile) katılmışlardır.

Günümüzde, kendisinin Onursal Başkanlığında, kardeşinin, çocuklarının ve yeğenlerinin yönetiminde, yaklaşık 1000 çalışana ekmek kapısı olmuş ve toplam cirosu 500 milyon dolar seviyelerindeki işletmelerde üretilen çeşitli mamullerin yaklaşık %55'i ihraç edilmektedir.

1958 yılında evlenen ve Saliha, Ömer, Mustafa, Derviş adlarında dört çocuk babası olan Ahmet ÇOKYAŞAR'ın DARENDELİLER YARDIMLAŞMA EĞİTİM ve KÜLTÜR VAKFI'nın kurulmasında büyük emekleri vardır ve kendisi halen Vakıf Yönetim Kurulundadır.